Sbor dobrovolných hasičů v Dobšicích byl založen roku 1891. Je nejstarším spolkem v obci. Zpočátku měl pouze skromnou hasičskou zbrojnici s jednou stoupací stěnou. Stěna se však stala časem nepoužitelnou a proto byla odstraněna a nahrazena novou v roce 1907. Po požáru u pana Tomáše Plocera v roce 1913 byly v obci zbudovány dvě vodní nádrže, které byly napojeny na místní vodovod, jímž byly také napájeny. Hasiči se stále více dovybavovali. Na výstavbu stoupací věže a na pořízení Hydroforu (dvoukolový ruční dodavač vody) přispělo velmi vydatně místní obyvatelstvo.

Po první světové válce měl sbor přes 100 přispívajících členů. Když bylo pořízeno hasící zařízení, ukázala se zbrojnice příliš malá a tak se sbor, podporovaný místním obyvatelstvem, rozhodl a roku 1920 postavil novou, větší hasičku (v roce 1957 byla hasička svépomocí dostavěna do současné podoby).

I když během druhé světové války mnozí mladí členové sboru narukovali, přesto sbor nezanikl a to díky starším členům. Během války nebyl sbor povolán k zásahu, jak v obci, tak mimo ni.

Ihned po válce se sbor začal věnovat svým povinným i dobrovolným povinnostem. Již v roce 1945 pořádal I. Ples, dále např. pořádal vzpomínkovou slavnost na mistra Jana Husa (1946), poutní zábavu svatého Marka (1956), svatováclavské posvícení, masopustní rej a jiné. Některé z nich se staly tradiční a pořádají se dodnes. Avšak nejen kulturní akce pořádalo Sdružení dobrovolných hasičů. Mezi důležité povinnosti sboru bylo mimo jiné držení požárních hlídek, později žňových hlídek, zúčastňovali se různých cvičení, prováděli se preventivní prohlídky, zasahovali při požárech a živelných katastrofách, což je samozřejmě povinností i dnešního sboru.

„S bratrským pozdravem nazdar.“

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>